Find Station
 

Nominations Announced For The 2022 Olivier Awards


The Olivier Awards 2019 with Mastercard - Show

Photo: Getty Images Europe

Today the 2022 Olivier Award nominations were announced by Dear Evan Hansen’s Sam Tutty and & Juliet's Miriam-Teak Lee. The West End Revival of Cabaret leads the musical nominations with 11 nominations including Best Revival of a Musical. Anything Goes received nine nominations, with Back to the Future: The Musical picking up seven nominations.

For the plays, Life of Pi received nine nominations, including Best New Play. Other plays with multiple nominations include Constellations and The Normal Heart.

This year’s Olivier Awards will take place at the Royal Albert Hall on April 10th. The full list of nominations are below:

Best New Play
2:22 A Ghost Story at Noël Coward Theatre
Best Of Enemies at Young Vic
Cruise at Duchess Theatre
Life Of Pi at Wyndham's Theatre

Best New Musical
Back To The Future - The Musical at Adelphi Theatre
The Drifters Girl at Garrick Theatre
Frozen at Theatre Royal Drury Lane
Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical at Lyric Theatre
Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre

Best Revival
A Number at The Old Vic
Constellations - Donmar Warehouse at Vaudeville Theatre
The Normal Heart at National Theatre - Olivier
The Tragedy Of Macbeth at Almeida Theatre

Best Musical Revival
Anything Goes at Barbican Theatre
Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre
Spring Awakening at Almeida Theatre

Best Entertainment or Comedy
The Choir Of Man at Arts Theatre
Pantoland At The Palladium at The London Palladium
Pride And Prejudice* (*Sort Of) at Criterion Theatre
The Shark Is Broken at Ambassadors Theatre

Best Actor in a Supporting Role
7 actors who play the Tiger for Life Of Pi at Wyndham's Theatre
Dino Fetscher for The Normal Heart at National Theatre - Olivier
Nathaniel Parker for The Mirror And The Light at Gielgud Theatre
Danny Lee Wynter for The Normal Heart at National Theatre - Olivier

Best Actress in a Supporting Role
Tori Burgess for Pride And Prejudice* (*Sort Of) at Criterion Theatre
Liz Carr for The Normal Heart at National Theatre - Olivier
Christina Gordon for Pride And Prejudice* (*Sort Of) at Criterion Theatre
Akiya Henry for The Tragedy Of Macbeth at Almeida Theatre

Best Actress in a Supporting Role in a Musical
Gabrielle Brooks for Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical at Lyric Theatre
Victoria Hamilton-Barritt for Cinderella at Gillian Lynne Theatre
Carly Mercedes Dyer for Anything Goes at Barbican Theatre
Liza Sadovy for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Best Actor in a Supporting Role in a Musical
Clive Carter for Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre
Hugh Coles for Back To The Future - The Musical at Adelphi Theatre
Elliot Levey for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre
Gary Wilmot for Anything Goes at Barbican Theatre

Best Actor in a Musical
Olly Dobson for Back To The Future - The Musical at Adelphi Theatre
Arinzé Kene for Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical at Lyric Theatre
Robert Lindsay for Anything Goes at Barbican Theatre
Eddie Redmayne for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Best Actress in a Musical
Jessie Buckley for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre
Sutton Foster for Anything Goes at Barbican Theatre
Beverley Knight for The Drifters Girl at Garrick Theatre
Stephanie McKeon for Frozen at Theatre Royal Drury Lane

Best Actress
Lily Allen for 2:22 A Ghost Story at Noël Coward Theatre
Sheila Atim for Constellations - Donmar Warehouse at Vaudeville Theatre
Emma Corrin for Anna X at Harold Pinter Theatre
Cush Jumbo for Hamlet at Young Vic

Best Actor
Hiran Abeysekera for Life Of Pi at Wyndham's Theatre
Ben Daniels for The Normal Heart at National Theatre - Olivier
Omari Douglas for Constellations - Donmar Warehouse at Vaudeville Theatre
Charles Edwards for Best Of Enemies at Young Vic

Best Director
Rebecca Frecknall for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre
Michael Longhurst for Constellations - Donmar Warehouse at Vaudeville Theatre
Kathleen Marshall for Anything Goes at Barbican Theatre
Max Webster for Life Of Pi at Wyndham's Theatre

Best Costume Design
Jon Morrell for Anything Goes at Barbican Theatre
Christopher Oram for Frozen at Theatre Royal Drury Lane
Tom Scutt for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre
Catherine Zuber for Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre

Best Sound Design
Ian Dickinson for 2:22 A Ghost Story at Noël Coward Theatre
Carolyn Downing for Life Of Pi at Wyndham's Theatre
Nick Lidster for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre
Gareth Owen for Back To The Future - The Musical at Adelphi Theatre

Best Original Score or New Orchestrations
Anything Goes - New Orchestrations: Bill Elliott, David Chase and Rob Fisher at Barbican Theatre
Back To The Future - The Musical - Composers: Alan Silvestri and Glen Ballard; Orchestrations: Ethan Popp and Bryan Crook at Adelphi Theatre
Get Up, Stand Up! The Bob Marley Musical - Orchestrator: Simon Hale at Lyric Theatre
Life Of Pi - Composer: Andrew T. Mackay at Wyndham's Theatre

Best Theatre Choreographer
Finn Caldwell for Life Of Pi at Wyndham's Theatre
Julia Cheng for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre
Kathleen Marshall for Anything Goes at Barbican Theatre
Sonya Tayeh for Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre

Best Set Design
Tim Hatley for Design and Nick Barnes & Finn Caldwell for Puppets for Life Of Pi at Wyndham's Theatre
Tim Hatley for Design and Finn Ross for Video Design for Back To The Future - The Musical at Adelphi Theatre
Derek McLane for Moulin Rouge! The Musical at Piccadilly Theatre
Tom Scutt for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre

Best Lighting Design
Neil Austin for Frozen at Theatre Royal Drury Lane
Isabella Byrd for Cabaret at The Kit Kat Club at the Playhouse Theatre
Tim Lutkin for Back To The Future - The Musical at Adelphi Theatre
Tim Lutkin and Andrzej Goulding for Life Of Pi at Wyndham's Theatre

Outstanding Achievement in an Affiliate Theatre
10 Nights at Bush Theatre
Folk at Hampstead Theatre Downstairs
The Invisible Hand at Kiln Theatre
Old Bridge at Bush Theatre
A Place For We at Park Theatre

Best Family Show
Billionaire Boy at Garrick Theatre
Dragons And Mythical Beasts at Regent’s Park Open Air Theatre
What The Ladybird Heard at Palace Theatre
Wolf Witch Giant Fairy at Royal Opera House - Linbury Theatre

Outstanding Achievement in Opera
Christine Rice for her performance in 4/4 at Royal Opera House
takis for set and costume design of HMS Pinafore by English National Opera at London Coliseum
Peter Whelan and the Irish Baroque Orchestra for Bajazet at Royal Opera House - Linbury Theatre

Best Opera Production
Bajazet at Royal Opera House - Linbury Theatre
The Cunning Little Vixen by English National Opera at London Coliseum
Jenůfa at Royal Opera House
Theodora at Royal Opera House

Outstanding Achievement in Dance
Acosta Danza for De Punta A Cabo in 100% Cuban at Sadler’s Wells
Dancers for NDT2 Tour at Sadler’s Wells
Arielle Smith for her choreography of Jolly Folly in Reunion by English National Ballet at Sadler’s Wells
Edward Watson for his performance in The Dante Project at Royal Opera House

Best New Dance Production
Draw From Within by Rambert Dance Company at Sadler’s Wells
Revisor by Crystal Pite and Jonathon Young / Kidd Pivot at Sadler’s Wells
Transverse Orientation by Dance Umbrella and Sadler’s Wells at Sadler’s Wells